Meditatif Özgür Yoga

Meditatif Özgürlük Yogası, günlük hayatın telaşı içinde unuttuğumuz iç sesimizi duyarak hareket etmeyi amaçlar.

Meditatif Özgür Yoga;Temel Hatha Yoga pozlarını daha yavaş, hissederek, koşturmadan ifade edilme şeklidir. En önemli niyet iç sesin bizi götürmek istediği yere bedeni yönlendirmektir. Hareketli meditasyon diye tanımlayabiliriz.

Ezberlediğin tüm kuralların ötesinde tam o an, bedenin nasıl hareket etmek istiyor?

Bu uygulaması, acele etmeden, bedeninle savaşmadan, onun her olasılığına kapılarını açma haline isteklilik ve farkındalık araştırması üzerine kuruludur.

İş hayatının ya da günlük hayatın iyi, kötü, doğru, yanlış kuralları yüzünden hepimiz yorulmadık mı? Yoga da herkse uyan bir kural yok! Ah, evet bazı kurallar var onlar da senin bedenin için en uygun, acı hissetmediğin yeri bulmana yardımcı olmak için var ama gerisi kocaman bir hisler yumağı…Yani önemli olan bacağını başını arkadan geçirmen değil, önemli olan ne kadar hissettiğin, onunla kalabildiğin ve ne kadar burada, şu anda olup, olabildiği kadarına gönüllü olduğun. 

Hiçbirimizin parmak izleri aynı olmadığı gibi, anatomimiz gibi hikaylerimiz aynı değil ama hepimiz kendi kalbimizin titreten harekete/ yola doğru kendimizce adımlar atabiliriz.

Derslerde anbean atan kalbin rehberinde hareketi yapan, hareketi yapmak isteyen yerine hareketle birleşen olma halini araştırırız. Ve vakti halince bu hali tüm hayatımıza yansıtmayı öğreniriz.

Hiçbir şey bir derste olmaz, biraz emek, sabır ve yeni bir ülkede yeni sokakları keşfe çıkar gibi, kendi olasılıklarını keşfetmeye gönüllü olmak ve her ne oluyorsa onu hissetmek için yer açmak, bizi dıştan içe değiştiriyor.