Özgürlük Yogası / Freedom Vinyasa

 

 

Özgürlük Yogası, günlük hayatın telaşı içinde unuttuğumuz iç sesimizi duyarak hareket etmeyi amaçlar. Ezberlediğin tüm kuralların ötesinde tam o an, bedenin nasıl hareket etmek istiyor?

Yoga uygulaması, acele etmeden, bedeninle savaşmadan, onun her olasılığına kapılarını açma haline isteklilik ve farkındalık araştırması üzerine kuruludur.

Kendi kişisel pratiğimde de; içine her halimin, her olasılığımın dahil olması çok hoşuma gidiyor. Biri gibi olmaya çalışmadan, o an beliren hislere kapıyı açmaya istekli oldukça hareket belirlemeye, netleşmeye başlıyor. Zamanla bir yoga dersinden kapsama alanı hayatın hepsine yayılmaya başlıyor.🕉

İş hayatının ya da günlük hayatın iyi, kötü, doğru, yanlış kuralları yüzünden hepimiz yorulmadık mı? Yoga da herkse uyan bir kural yok! Ah, evet bazı kurallar var onlar da senin bedenin için en uygun, acı hissetmediğin yeri bulmana yardımcı olmak için var ama gerisi kocaman bir hisler yumağı…Yani önemli olan bacağını başını arkadan geçirmen değil, önemli olan ne kadar hissettiğin, onunla kalabildiğin ve ne kadar burada, şu anda olup, olabildiği kadarına gönüllü olduğun. 

Hiçbirimizin parmak izleri aynı olmadığı gibi, anatomimiz de aynı değil ama hepimiz kendi anatomimize uygun yoga pratiği yapabiliriz! Derslerde araştırdığımız; kendi bedenimizin sınırlarında yolculuk ederek, durmamız ve ilerlememiz gereken yeri keşfetmektir.

Hiçbir şey bir derste olmaz, biraz emek, sabır ve yeni bir ülkede yeni sokakları keşfe çıkar gibi, kendi olasılıklarını keşfetmeye gönüllü olmak ve her ne oluyorsa onu hissetmek için yer açmak, bizi dıştan içe değiştiriyor.

Yoga pratiği ile henüz tanışmadıysanız,  benimle çalışmak isterseniz iletişim bölümden bana mail atabilirsiniz.