2023’e Dair

Bir senenin sonuna gelirken yeniden insanın en büyük gücünün umut olduğunu hatırlıyorum. Gördüğüm ve anladığım 2022 hepimizi yine çok güzel sallamış ama her şeye rağmen 2023 için umutlarımız var! Bence en büyük gücümüz bu, umut! Bunu kaybedince bu yaşam sahnesindeki rolümüz bitmiyor mu?

Umut, en büyük gücümüz ama tek başına da kabul edelim, hiçbir şeye yaramıyor! Ne demek mi istiyorum?

Umut ediyor, olumlalar yapıyor ama halen gerçekte olana bakacak cesaretiniz yoksa çok üzgünüm hiçbir olumlama, umut işe yaramayacak!

Hayatın bize kastı yok! Ama öğretmek istediğini almamızı istiyor ve alana kadar da bu konuda çok ısrarlı, ancak o zaman yolu değiştirebiliyoruz.

Yaşam aslında adım adım kendi karanlık tünelimizin içinden geçmemizi, sözde olumlamalar ile toprağının üstünü güzelleştirmeye çalışmak yerine toprağımızı, kökümüzü tanımamızı istiyor.

Çünkü bir kere kendi karanlık tünelimize girdiğimizde, kendi karanlığımızla tanıştığımızda  ancak o zaman olumlamalar toprağın köküne işlemeye başlıyor.

Tanımadığınızı, bilmediğinizi değiştiremezsiniz!

2022 Özde’nin bildiğini sandığım odalarına yeniden soktu ve  aslında burayı hiç bilmediğimi öğretti. Odanın içine girdiğimde hiçbir şey düşündüğüm gibi değildi, kabul etmem lazım ki, gördüğüm hiçbir şey hoşuma gitmedi.

İnsanın en büyük kabulü, kendi karanlığını idrak etmek üzerine değil mi?

Hoşuna gitmeyen şeylere başınızı çevirip, yokmuş gibi davranamazsınız! Cesaretle başınızı çevirdiğinizde orada bir şeylerin değişimi için ilk adım atılıyor!

Dolayısıyla 2022’in sonuna gelirken en kalpten önerilerim:

  1. Arkanıza bakın, kendinizi eleştirmek, yetersizliğinizi kendi gözünüze sokmak için değil, o kişiyi sarıp sarmalamak için.

Her gün İnstagram ve Facebook bana paylaşımlarımla ilgili hatırlatma yapıyor ve biliyor musunuz arkama bakmayı çok seviyorum. İnanın bana her arkama döndüğümde gördüklerim hoşuma gitmiyor, yaptıklarım, seçtiğm yollar, attığım adımlarla ilgili Özde’yi öyle deli eleştirebilirim ki, anlatamam, ama bulunduğum yerden arkaya baktığımda benden akan tek şey sevgi oluyor.

      2 –    Arkanıza dönüp baktığınızda o kişiyi yaptıklarıyla, yapamadıklarıyla  anlamak için bakın, sonra da kabul edin! Anlayış, sevginin belirmesi için ilk eylem.

 Geriye her döndüğümde Özde’nin yönelimleriyle çizdiği yolları daha net idrak ediyorum. Ve biliyorum ki, o kızın seçimleri, yapamadıkları, yaptıkları sayesinde burdayım!

  • Umut edin, hayal kurun!

Umut etmekten asla vazgeçmeyin! Ama hayalleriniz yeryüzüne köklenirken, yaprakları gökyüzüne açılsın!

  • Yaratım Panosu yapın!

Son iki senedir yapıyorum. Renkli canlı bir karton alıp, yeni sene de gerçeklemesini istediğim ne varsa Pinterest’ten olası görsellerini seçip, kartona yapıştırıyorum, yanına da açıklama yazarken her şey olmuş, şu anda gerçekleşmiş gibi yazıyor ve odamın en görünen yerine asıyorum.

  • Elinizden geleni yapın ve ardından da güvenin!

Kartonda gerçekleşmesini istediğiniz ne varsa yapabileceğiniz şeyler ise elinizden geleni yapın, sonra da unutun ve bırakın.  

  • Bu filmin kahramını kim olduğunu asla unutmayın!

Bu filmin kahramını kendiniz olduğunu asla unutmayın! Ve olursa olsun, bunu sizden alınmasına izin vermeyin!

Günümüz spritüel dünyasının getirdiği olumlamalar, ada çayları, mumlar inanın çok güzel ve değerli! Ve ben de yapıyorum ama hayatta tüm ruhumla inandığım bir şey var ki, kökü olmayan her şeyin ölmek zorunda olduğu yönünde olması ve çok üzgünüm ama 2023 yine pek de kolay olmayacak gibi duruyor ama bu hal ile kurduğumuz ilişki her şeyi belirlemiyor mu? O yüzden kendi pusulamı sizinle paylaşıyorum!

KAYNAKLARINIZ OLSUN!

Sizi iyi gelen bir şeylerle temas etme, yapmak, uygulamak.

Yüzmek, doğada yürüyüşe çıkmak ama yeter ki, size yaşamın saf doğasıyla bağ kurmanız için yardımcı olsun. Neden önemli?

Çünkü nasıl ki güneş her zaman ısıtmıyor, aynısı bizim duygusal dünyamız için de geçerli. Zorlayıcı olaylar geldiğinde kendi kaynağını bulmuş ve onunla temas etmiş kişinin sinir sistemi daha dengeli oluyor. Çünkü kaynaklarımızla temas etmenin en önemli noktası, vakti geldiğinde, hava karardığında yeniden kaynaklarımıza dönene kadar destek kiti görevini görüyor olmasıdır. Pratik yapamayacağımız zamanların rehberi, yaptığımız zamanlar oluyor.

PAYLAŞIN

Az ama öz yargılanmadan kalbinizdekini konuşabileceğiniz dostlarınız olsun. Size suni çözümler sunmak yerine sadece dinlenmenin ve görülmenin şifasının ne demek olduğunu hissettirsinler.

TUTKU

Bu adam, bu kadın, bu araba, bu iş benim olacak eğilimi, tutku değildir! Tutku, yaşam coşkusu demektir. Hayatın dalgalarına baş kaldırmak demek değildir, ne olursa olsun ne olmazsa olsun elinden geleni yapmak ve her attığı adımdan coşku duyma halidir.

Bir çocuğun gülümsemesini, açan çiçeği, mavi gökyüzünü… basit şeyleri kaçırmadan olabildiğince anı yaşam coşkusuyla doldurma istekliliği bu yolun anahtarıdır.

TESLİMİYET PASİF BİR YER DEĞİLDİR!

 ‘Teslimiyet, bir şey yapmama yeri değildir.’

Yazın coşkuyla yeşeren çiçek, kışın kendini rüzgâra bırakması teslimiyettir. Yani elimizden gelen her şeyi yapıp, ardından bize buraya kadar getiren yaşam’a yaslanmak, teslimiyettir.

MUTSUZLUK YOK MU?

Ülke gündemi, kişisel gündemler, geleceğin belirsizliği…. Liste eminim hepimize göre fazlaca uzun değil mi? Ben bu korkuyu, mutsuzluğu hissetmeyelim, toz pembe gözlükler takalım demiyorum. Sadece gerçekte olacak duyguyu görecek kadar onunla yan yana oturalım ya da oturma isteği geliştirmeye niyetinde olalım.

SON SÖZ

Kendi hayatımda ne zaman önümde kara bulutlar gezinmeye başlasa, ne zaman korku en önde yer almak istese olduğum yerde durup şunu söylerim:

Buraya kadar geldin! Bir sürü olayın neticesinde tam buraya kadar geldin. Buradan sonra da her nereye gitmen gerekiyorsa oraya gideceksin. Bilmiyor olman, gitmeyeceğin anlamına gelmiyor! Rahatla..

……………………………..

PEMBE GÖZLÜKLERİMİZİ TAKMADAN, MUTSUZLUK DALGASINA KAPILMADAN YENİ SENEYİ KARŞILAYALIM…

UMUT, EN SON ÖLÜRMÜŞ,

ÖLDÜRMEYİN UMUDUNUZU,

GEREKİRSE YENİDEN VE YENİDEN EKMEKTEN ÇEKİNMEYİN,

ÇÜNKÜ YAŞAM KUMDAN KALE YAPMAK GİBİ…

SÖYLENMEDEN DALGALARA DOYA DOYA HER ARALIKTA SEVİN, YAŞAYIN!

BURADA OLDUĞUMUZ HER ANIN DEĞERİNİ VERİN!

Güç, niyet, çaba bizimle olsun!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s