Kuş tüyü olabilir misin?

Bir kuş tüyü gökyüzünden toprağa doğru düşüyor, güneş ışıkları içimi ısıtıyor ve beyaz bulutlar, mavi gökyüzüne yer açmak için hareket ediyor. Kulağımda Cuma namazı için gelen topluluğa konuşan hocanın sesi yankılanıyor. Karşımda yeşil bir tabut.. Caminin dışında yolda yürüyen insanlara bakıyorum. Oysa hep oradan bakardım buraya. Şimdi ise… Cuma namazı bitiyor, Cuma namazından çıkanlar hiç konuşamadan yeşil tabunun önüne geçmeye başlıyorlar. Dua, minnet ve son yolculuk…

Bir süredir beklediğimiz bir sondu bu ama kalbim anlamakta direniyordu. ‘Ona, hala şunu anlatırım’ derken buluyorum zihnimi ama o artık yok ki! Tatile gitmedi ki Özde ne diyorsun sen diyorum kendime. Bir daha göremeyecek, konuşamayacak, sarılamayacak olduğumu kavradığımda ise kıvranmaya başlıyorum. Sonra bitmeyen ama’lar ve keşke’ler çıkıyor gün yüzüne… Keşke daha çok görseydim, keşke daha çok konuşsaydım, keşke… Bitmiyor keşke’lerim..

Sanırım Zeynep Çelen ile  Yoga Eğitmenliğin Temelleri  eğitimine gitmiyor olsaydım 20 dakika kimse beni o matın üstünde oturtamazdı. Zeynep hocamın dedikleri aklıma gelip, duruyor bu süreçte hep… Hassasiyet! Fark et ve hisset.. Sonra?  Karnım tokken deli gibi yemek yediğimi ve ortada bir şey yokken kavga çıkarmak istediğimi fark ettim. Bazen tanıdıklarıma, bazen ise hiç tanımadıklarıma…  O ayağıma basana adamdan çıkarmak istedim tüm sinirimi ve fark edince her şeyin başka bir şeye dönüştüğünü keşfettim.

Ve halının altına sakladığım o duygular yeniden Özde biz geldik diyerek gelip, buyurdular hayatımın tam ortasına ama biliyorum şu an böyle, ortalığı toplamaya çalışmak zorunda değilim, hiçbir şey yapmak zorunda değilim. Şu an ne hissediyorum? Hissettiğin an dönüşmüyor mu?

Domino taşları gibi birbirimize bağlıyız ve birbirimizin hayatını öyle çok etkiliyoruz ki.. Ve hayat, üst üste dizilmiş domino taşlarına benziyor. Biraz oyun gibi evet.. Her giden taştan sonra yeniden dengeni bulabilmek ve domino taşları düşse de yeniden inşa etmeye ‘gönüllü olmak..’

Eckhart Tolle ne güzel diyor: ‘Life has no opposite. The opposite of death is birth. Life is eternal.’

Geçen gün biri dedi ki: ‘Olan ölene oluyor, giden unutuyor.’ Hayır dedim tüm kalbimle ve dedim ki: ‘Olan ne ölene oluyor, ne de gidene.. Ölen zaten mutlu, huzurlu bir yere gidiyor. Her şeyin başladığı yere, yuvaya geri dönüyor, hepimiz oraya gideceğiz ve hayır, kalanlar unutmuyor! Sen unuttun mu onu?’

Hayır dedi, başını sallayarak  ve devam etti: ‘Ama oturup, onu her gün düşünmüyorum.’

Gözlerinin içine bakarak, bir saniye gözlerimi ayırmadan: ‘Düşünmüyorsun ama bu, onu sevmediğini göstermez. Yaşam, devam ediyor çünkü. Kalbinde bir yer açıyorsun ve devam ediyorsun. Sen  gece deli gibi fırtına çıksa dahi güneşin doğmaktan vazgeçtiğini gördün mü?’

Günün sonunda seni, ona bağlayan tek şey sevgin oluyor. Her nereye giderlerse gitsinler bu yaşamda tekrar konuşmanız, sarılmanız mümkün bile olmasa, sevgi her daim, sevgi baki… O yüzden kaybetmekten korkmana da gerek de yok ya da korka da bilirsin. Benim gibi ama yeniden ve yeniden öğreniyorum ki hissedebilmek dünyanın en güzel şeyi..

Ağlamak, sevdiğim için, bir şeyler hissettiğim için, hayatıma dokunduğu için binlerce şükür.. Çok şükür! Hatırlayınca sıcacık bir gülümseme konuyor yüzüme ona da  binlerce şükür..

Dünyanın en zor cümlesi seni seviyorum’du benim için.. Hislerimi söze dökmekten nasıl da korkardım. Oysa nasıl da şifalıymış bu iki kelime, nasıl da şifalıymış sevdiklerine seni seviyorum demek, iyi ki varsın demek.. Sadece sevgiline kurduğun sözler değil bunlar, kalbinde sıcaklık veren herkes için..Hislerini, hareketlerinle yansıtman çok güzel ama söylemeyi de ihmal etme olur mu? Belki yarın bu cümleyi kurmak istediklerine sesini duyaramayabilirsin.. O yüzden şimdi söyle.

Hiçbirimiz bu dünyaya çivi çakmak için gelmedik. Bir süre buradalardayız, etrafımızdaki her şey aslında emanet, bedenimiz dışında…Ve hayat, sana bunu farklı suretlerde ve olaylarda hatırlatmaya devam edecek, ta ki….

Kuş tüylerini inceledin mi hiç? Sıralı bir şekilde dizilmiş olan küçük küçük başka tüylerden meydana gelirler ve bir diziliş uyumları vardır ve her ne olursa olsun o hiç bozulmaz.  Bir kuş tüyü… Gökyüzünden yer yüzüne.. Bir kuş tüyü gibi bırakabilmek kendini… Bir kuş tüyü olabilir misin?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s