Bütün aşklar doğrudur


Bir gün geçmiş ziyaretinize gelir hem de sadece bir cümle ile ve eğer oraya doğru yolculuk yapmaya hazırsanız o yolculuk çok keyifli olabilir.

Yanlış kadına aşık oldum dedi. O anda beynimde bir şimşek çaktı  ve yavaş çekimde aşkı kalbime koyanlar gittiklerinde nasıl da kızgın ve kırgın olduğumu hatırladım. O zamanlar yanlış adama aşık oldum türküsünü tutturmuştum. Daha doğrusu buna sığınıp ”doğru yer, doğru zaman ve doğru adam”ın büyüsüne bırakmıştım kendimi. Oysa öyle bir şey yoktu sadece an vardı….

Yarım kalan sevgim, aşkın karanlık tarafında gel-gitler yaşıyordu. Bir suçlu arıyodum ve tek suçlu olarak da onu bulmuştum. Hislerinde dürüst olamadığı için onu suçlamakta haklıydım ama gördüklerime rağmen kelimelere inanmayı da seçen bendim.

Biraz ağladım, biraz kırıldım ama eninde sonunda ayağa kalkıp aslında bütün aşkların doğru olduğunu anladım.

Bazen kelimelerin gücünü kullanarak insan karşı tarafı incitmek istiyor. Benim canım yandı, onun da yansın demenin başka bir yolu sanırım bu ve eğer cümlelerine aynı şiddette yanıt alırsa sonsuzlukta bitmeyen didişmeler başlıyor ama onun yerine suçlanan taraf sessiz kalıp duvar olabilirse acıdan lime lime olduğunu düşünen taraf o duvara çarpıyor. Belki daha çok canı yanıyor ama o zaman öğreniyor? Neyi mi ? Tabi ki aynaya bakmasını…

Hislerine dürüst olmak her türlü ilişkinin dinamiği eğer karşı tarafı suçlamadan kelimeler kullanılabilirse şifa bile olabilir. Hem sizin için hem de karşı taraf için… Sustuklarınız  kalbinizde birikmez, ve hislerinizi olduğu gibi ortaya koyabildiğiniz zaman aynısını da alırsınız. Farkında bile olmadan karanlık bir döneme ışık vurmaya başlar. Belki de birbirinize geçmişin haritasını vermiş olursunuz. Böylece ona bakarak belki bir sonraki yolculukta bazı yerleri düzeltirsiniz.

Arkadaşım yanlış kadına aşık olduğunu düşünüyordu. Hayatının en güzel  anlarını yaşatan kadını şimdi yanlış kadın olmakla suçluyordu. Bu da onun savunma mekanizmasıydı. Bir şekilde acıyla baş etmesi gerekiyordu. Onun ilk yaptığı yaşadıklarını reddetmekti. O konuşurken sessizce dinledim. Tek istediği şey bütün güzel anıları silmekti. Ona zamanı geldiğinde o anıların çok değerli olacağını söyledim. Yüzüme sen benim acımdan ne anlarsın der gibi baktı.  ”Zamanı geldiğinde….” diye bir cümle çıktı ağızımdan sonra da onunla beraber uzunca bir süre sustuk.

Aşık olduğum adamın nasıl da yanlış bir adama dönüştüğünü hatırladım. Aslında yanlış adama dönüşmemişti. O zaman doğruydu sadece bunu anladığımda ve kabul ettiğimde insan için her şey değişiyordu.

Ona olan sevginiz aşkı ”doğru yapar”, bittiğinde de ”yanlış” olur. Yani aslında her aşk doğrudur. Onu doğru yapan kalbinizdir….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s