Müzik ve Koku

Müzik ve koku.. İkisininde de geçmişin kapılarının anahtarı vardır ve böylece duyabildiğiniz ve koku alabildiğiniz sürece unutmazsınız.

Kendime dinlemeyi yasakladığım şarkılarım vardı. Her dinlediğimde sanki bir parçamı kaybettiğimi hissederdim ama yine de dinlerdim. Sanırdım ki sadece insan canı yanarak hatırlayabilir.

Gözyaşlarım olur, suskunluğum olur, sevdam olurdu şarkılar. Ben konuşamazsam onlar konuşur kalbimin sesi olurlardı. Hatırlamak istediğimde o şarkıları açar, en başa yani o aşka dönerdim. Aşkın verdiği acı kabulüm deyip, acısına sevdalanmıştım sevdam gidince…

Koku…. O’nun kokusu, çocukluğum kokusu, anne kokusu, defter kokusu, kitap kokusu…. Onu sevmek, bütün kokular arasında onun kokusunu aramaktı. Bütün kokuların, ona dönüşmesiydi..

Seneler sonra bana yasaklı şarkıları dinlediğimde acım  gitmişti. O kocaman kalbimi acıtan, delip geçen aşk, sanki bana hiçbir zaman ait olmamıştı. Ne gariptir bu his!

Günün birinde denizin ortasında yolculuk yaparken teknen su alır, sende kısa bir süre bir limana sığınmaya karar verirsin ama o liman uzun bir süre evin olur, teknen hazır olsa da gitmezsin! Sonra bir gün gidebilecek gücü bulursun kendinde teknene binip giderken limana bakarsın uzunca göz yaşları damlar bütün geçirdiğin senelere ağıttır dökülenler, çünkü bilirsin bu evini son görüşündür. Seneler sonra ”evini” uzaktan gördüğünde ise sanki anıların alınmış gibi hissedersin ama her şeyi tam olarak hatırlarsın o limana gittiğini oraya evim dediğini her şeyi hatırlarsın ama hislerin başka birinin anısı olduğundan emindir. Çünkü artık anılarınla hislerin ayrılmıştır! Anıların, onu var eden hislerine artık ihtiyacı yoktur, o yüzden sana ait hissetmezsin.

Onunla dinlediğiniz şarkılar, onun kokusu o gittikten sonra ne acı verir değil mi? Bırakın versin, bırakın göz yaşı dökülsün, bırakın acı geçip gitsin sizden…Yeter ki bastırmayın, yeter ki duygularınızı yok saymayın, duygular hayatın anahtarı.. Bir şeyi hissettiğiniz anda onu hissetmiyor gibi yapamazsınız ya da yapıyorsanız gelecekte her şey daha da büyüyerek size doğru gelecektir.

Geçen gün dinlerken ağladığım şarkıları dinledim. Ne kalbimden ne de gözlerimden bir damla bile akmadı. Oysa o zamanlar o  kız, bunların geçeceğini söyleyenlere inanmıyordu.

Canınız yanmadan da hatırlayabilirsiniz. Yeter ki kendinize dürüst olun, ne hissettiğinizi bilin ve önemlisi hislerinize tutunup ısrar etmek yerine onların geçip gitmesine izin verin! Bir ırmak gibi olun, akmak istediğiniz yeri siz seçmiyorsunuz hatırlayın, ırmağın görevi akmak ve tabi ki akışa güvenin. O zaman her an, her duygu mucizevi!

Hadi o zaman…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s