Derinliklere Doğru!

Geçen akşam Om Yoga’daki dersten çıktıktan sonra çok şeker gri bir kediyle karşılaştım. Bir süre bakıştık sonra onu sevmeme izin verdi, oturup başını sevmeye başladım. Uzaktan bize bakan başka bir kedi ürkek ürkek yanıma geldi, onu da sevmeye başladım. Bir süre sonra onları öpüp koklayıp ayağa kalkıp yoluma kaldığım devam ettim. Kediler ne beni takip etti, ne de huysuzluk yaptılar. Verdiğim sevgiyi nasıl bir gönül ile aldılarsa gitmemi de öyle kabul ettiler.

Sonra düşünmeye başladım, aslında her şey bu kadar basit olabilir miydi?
Birinin seni sevmesini kabul edebildiğin gibi gitmesini de aynı içtenlikle de kabul edebiliyor musun? Geleni kucak dolusu sevgiyle karşılarken, gideni de yine sevgiyle uğurlayabiliyor musun?
Hayır, sadece sevgilinle olan ilişkine bakma! İlişki sadece sevdiğin adamla ya da kadınla kurulan bir şey değildir ki.. Her şey ile olan ilişkine bak… Bırakamadıklarına, bıraktıklarına.. Belki sana sessizce bir şeyler anlatıyordur.

Ben kendi hikâyemdeki yansımalarına bakıyorum. Öğrendiklerim var, aldığım yollar var ve bunlarla beraber bazı şeyleri anlamam için farklı suretlerde hayatıma girenler var.
………………………………………………………………………………………………………………………
Yaptığımız hareketler sonsuz evrende gezip yok olmuyor, eninde ya da sonunda bize geri dönüyor ve evet yaptığımız her hareketten sorumluyuz! Buna da Karma deniyor. Karma konusu çok derin ve uzun bir konu belki başka bir zaman bu konuda yazarım 🙂 Her hareket, başka bir hareketi doğuruyor ve her hareket başka karmalar yaratıyor! Sen dağın tepesinde avazın çıktığı kadar bağırıyorsan sesinin sana geri dönmeyeceğini söylemezsin!

Geçen hafta hayatımı çok zorlaştırdığını düşündüğüm biriyle olan bağımı çözmek için meditasyona oturdum. Bir süre sonra içerisi cevap vermeye başladı, gelen cevaplar aslında konunun onunla ilgili hiçbir ilgisi olmadığını sadece eskilerdeki bir sorunun yansıması olduğunu söylüyordu. Eskiye ait kapattığımı sandığım karanlık duygularımın uyanmasına neden olduğu için hayatımı zorlaştırıyordu!

Suyun biraz daha derinine inmeye gönüllüysen yavaş yavaş ilerlersin ve derinler konuşmaya başlar..

Öyle olur ya bazen attığını sandığın köprüler başka suretlerde hayat bulur, hem de hiç beklemediğin en alakasız diyebileceğin durumlarda.. Geçmişin karanlık duyguları başka hikayelerde yeniden ve yeniden hayat bulur. Ta ki gerçekten neden diye sormaya başlayabildiğin zaman… İşte o zaman cevaplar da gelmeye başlar. Ve tüm resim yeniden anlamlı olmaya başlar. Hayatın tek yaptığı, seçtiğini sana sunmak ve kapatamadığın hikâyelerini kapatman için imkânlar yaratmaktır. Bunu keşfettiğin an güneş tüm sıcaklığıyla tepende belirmeye başlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s