Hislerini dinle!

Geçen gün uzun bir süre görüşmekten kaçındığım bir dostla buluştum. Eskiyi hatırladım, hislerime baktım. Geçmişe doğru küçük bir yolculuktu yaptığım aslında dostum bile bilmeden, verdiğim her kararımla yeniden ve yeniden yüzleşiyordum onunla konuşurken.

Eskiden veda etmeyi beceremezdim, bir şekilde veda edemediklerim hep hayatımda kalsın diye, koşturup dururdum. Çünkü ne tam gidebiliyordum, ne de tam kalabiliyordum ve ben ayaklarımı bulunduğum yere sağlam basamadığım için hayatın rüzgarları esmeye başlardı ve ben hiç bilmediğim yollarda kendimi, kaybolmuş bulurdum.

Son iki sene içinde öğrendim sözler, kalpten çıkıyorsa kimseyi kırmamın mümkün olmadığını… Zamanla öğrendim hayır, istemiyorum demeyi, zamanla öğrendim hayır’ın özgürlük verdiğini…

Ben hayır dedikçe, hayatımdan çıkışlarını izledim. Tüm güzel niyetlerimi arkalarından döktüm ve devam ettim. Bana da hayır dediler.  Bağırıp, çağırmak yerine kabul ettim ve devam ettim.

Yaklaşık bir sene önceydi eski, tanıdık yarım kalmış bir hikayem yeniden karşıma çıkmıştı. Öyle deli gibi ona doğru koşmak istemiştim ki, koştum da ama sonradan anladım, bana hikayesinde yer açmasının nedenini.. Yarasına yama, acısına sünger olmamı istiyordu! Seneler öğretmişti kurtarıcının dışarıdan değil de, tam da içeriden çıktığını.  Kırıldım, ağladım ama günün sonunda ben bunu istemiyorum deyip, sessizce gittim.

Usulca ağlayarak gidebilmek nasıl da bir erdemmiş. 

Hayır kelimesini cesaretle söyleyenler… Can yakar, deli gibi bağırıp ağlamak istersin ama her istediğin şeyin de olmayacağını anlarsın günün sonunda. Senin istiyor olman, seviyor olman çok güzel, yine sevmeye devam et ama bırakmasını da bil. Sevginin dönüşmesine ve değişmesine izin ver!

Hayat geriye doğru akmıyor. Özle, özlediğin zaman o hissi de bastırma, yaşa onu, tüm hücrelerinden geçip çıksın ama o özlem senin sorumluluğun, sadece senin! Hislerinle başa çıkmayı ve onun sorumluluğunu almasını da bil!

Hayatı siyah ya da beyaz olarak algılamak yerine, grilerin de olduğunu bil! Ve yaşa, istediğin gibi hamuruna  gibi şekil ver. İstemediğin hiçbir şeyi alma hayatına! O üzülmesin diye kapıyı açma, önce sen iyi ol!

O yüzden dostum, hislerine dürüst ol ve onları dinle! Bazen hislerini dinlemek dünyanın en zor şeyi gelecek, bazen yol çok engebeli gelecek ama sen yine de hislerin dinle! Çünkü biliyor musun özgür olmak demek, hislerinle yol almak demek….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s