Eve Dönüş Yolu

İstanbul son birkaç gündür bitmeyen yağmurların altında… Sanki birkaç gün önce ısıtan güneşin altında değilmişiz gibi hırçınca akıtıyor tüm şiddetini..

Dünya gündemine hiç girmek istemiyorum! Pandemi ile zaten yorgun kalplerimiz savaş haberleriyle nasıl baş ediyor? Edebiliyor mususunuz? Artık hiçbirimizin taketi kalmadı.

Son birkaç senedir evlere çekilip, yalnızlaşan ruhlarımızın zaten kendi küçük dünyalarında iş, sağlık, aile, ekonomi gibi kendine göre değişen konuların içinde yol bulmaya çalışırken şimdi de savaş!

Ufacık yağmur bile ruhumuzu karartabiliyor?

Tahammülümüz kalmadı sanki? Yanlış gelen siparişe, ufacık ters giden işlere.

Ne Yapacağız?

Arkadaşlar, insanlığımızı kaybetmeden bu yaşamda savrulmadan ayaklarımızı yeryüzüne kökleyip, kalbimizi gökyüzüne açmak, ciddi pratik işi…. Ve her sabah yeniden bu pratiğe istekli kalmak….

Bunu yapmak cidden kolay değil, yapmaya istekli kalmak bile çok yeterli biliyor musunuz?

Nasılsınız?

Gerçekten nasılsınız? Bunun cevabına sürekli kendimi check ederek bakıyorum! Kitap okumak istiyor muyum?  Karnım tok ama yemek yemek mi istiyorum? Midem mi ağrıyor? gibi gibi günlük hayatın içinde bu sorunun cevabını “iyi” yapmaya çalışmadan olana yaklaşarak iyi olmama halimin de varoluşumun bir parçası olduğunu hatırlayarak, kapsama haline isteklilik geliştirmek… Ve  her doğan güneşin huzurunda bu pratiğe yeniden başlamak..Bu sorunun benim için cevabı günlük pratiğim ve itiraf edeyim mi? Zor,evet ama insanlığım buradan çiçek açıyor!

Mutlu Olmaya Çalışsak Olmaz Mı?

Mutlu olmaya çalışalım! Olumlamalar yapalım! Mutlu olalım! Hissettiklerimizi yok sayıp, kendimizi alkol, seks ne varsa ona atalım! 

Bu en kolay yol ve bir haberim var: Kaçtığımız her şey dersimizi alana kadar yeniden ve yeniden karşımıza çıkacaktır. Hayat bazen başımızı okşayarak, bazen ise sert darbelerle bunu yapıyor! Evet, en derinimde biliyorum ki, ne demek isteğimi biliyorsunuz!

İnsan kalmak, yükselen ve alçalan, değişen halleri kapsama istekliliği pratiği geliştirmekle ilgili bir çalışmadır. Ve evet bazen o pratiği ben de yapmak istemiyorum! Kapsamak istemiyorum!

Bazen yorgunluk ya da bıkkınlık çok sert kapımımı çalışıyor! Anlayış göstermek istemiyorum! O halime anlayış gösterme pratiği en zor pratik oluyor!

Bu Nefese Teslim Olmak, Bu Ana Teslim Olmak..

Geçen meditasyona oturdum. Canım nasıl kalkmak istedi, zihnim bana bir sürü senaryo verdi.O zaman yeni bir şey keşfeffim: Oradan kalkma ihtimalim olduğunu hatırladım ve o ihtimalin içinde gevşedim! İşte o gevşediğim an, içimdeki savaş da bitmişti.

Biz şehir insanları gelen duygulara teslim olmamak için ne varsa yapıyoruz ve hep buradan yaralanıyoruz! Sanıyoruz ki, koşarsak, çok koşarsak, yok sayarsak iyileşiriz!

Oysa hayat kaçtığımız ne varsa karşımıza ders olarak elbet çıkaracaktır..

Ne hayatın bize kastı var, ne de insanların..

Gündem bu kadar şiddetli ve sinir sistemimiz sürekli dengede kalmaya çalışırken çok öneririm:

O değişen hislerinizi görün, korkunuzu büyütmeden onurlandırın kapsayın, olabildiği kadar ve kalbinize iyi gelecek şey ya da şeylerle temas edin, yapın. Böylece kalbiniz coşkuyu, huşuyu bir şeylere ya da birilerinbe bağımlı kalmadan kendi doğuracaktır. Bunu hava güneşliyken daha çok yapın, hava karardığında bu pratikte öğrendikleriniz paraşütünüz olacaktır. Hava karardığında eve dönüş yolunu bu sayede bulabileceksiniz..

Sizi iyi gelen şeyleri haftada bir ya da günde bir saat bile yapmanız kendi eve dönüş yoluzun için pusula olacaktır. Ve pusulanın sağlıkla çalışabilmesi nezekatle yaklaşın kalbinize..Aslında hep ev’deyiz ama maalesef dünya ve kendi gündemimiz bize bunu unutturuyor.

Bu pratik her şey darmağın olduğunda, kendi kalbinizin her zaman yaşamın kalbine bağlı olduğunu hatırlayıp, elinizden geleni yapıp ona sessizce teslim olacağınız yer olacaktır.

 Aldığım ve verdiğim her nefeste  bana yaşam vererek o kalbi attıran,

Büyük Zeka ile kelimelerin olmadığı yerde buluşmak…

Güvenecek hiçbir şey kalmadığında bana yaşam veren bu nefese güvenmek ve ona teslim olmak.

Ve tüm yaşam da aslında sadece bunun üzerine…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s