Yoga Eğitmeni Kimdir ? Kim Değildir?

Günümüzde yogaya ve yoga eğitmenliğine duyulan ilgi giderek artarken, pandeminden sonra hayatımıza giren online kavramı ile yoga seanslarına ulaşmak daha da kolaylaştı.

Ülkemizde de, dünya da yoga uzmanlık eğitmenleri çok popüler, her yıl temel 200 saatlik yoga uzmanlık programını bitirip mezun olanların sayısını giderek artmaya başladı. Bunları kötü bir durum olarak yazmıyorum. Sayının ve ilginin artması her şeye rağmen çok güzel olduğunu düşüyorum.

Neden her şeye rağmen diyorum?

Birkaç senelik hocalar piyasada uzmanlık eğitmenleri açmaya kalkışabiliyor ya da bilirkişi elbisesine soyunup birilerini sakatlayabiliyor.

Evet, bu durum maalesef zorlayıcı… Ama birilerini eleştirmek yerine kendi kapının önünü süpürmenin ve bunun kelebek etkisi gibi büyütmeye istekli olmayı daha değerli buluyorum.

Ben de yoga uzmanlık programı veriyorum ve bunu yaparken aslında tek üzerinde durduğumuz konu (günümüzde öyle gibi algılansa da) yoga pozları değil. Yoga uzmanlık programlarında uzman olmak isteseniz de istemeseniz de, kendinizle çalışmaya başlarsınız.

Gerçek yoga da orada başlar!

Günümüzde yoga eğitmenlerinin birçok şey olduğuna dair bir yanılsama var. Yoga eğitmeni denildiğinde bizden beklenen şeylerin sayısı da artmaya başlıyor ya da yeni mezun hocaların bu yanılmalara girdiğini görüyorum. O yüzden hatırlatmak istiyorum:

Yoga eğitmeni doktor değildir!

Bazen grup derslerinde bir rahatsızlığı ya da ağrısıyla gelen öğrencilerim olur. Elimden geldiğince dinlerim, önerilerde bulunurum ama doktorculuk oynamak yerine doktora yönlendiririm.

Yoga eğitmeni terapist değildir!

Öğrenciler ister istemez size içlerini döküp paylaşım yapmak ister, bu güzeldir! Ama sınırı çizmeyi öğrenemezseniz ( ki ben zor öğrendim, arkadaşlar) sizin için çok yorucu olmaya başlar. Her size içinizi dökmek isteyenin çöp tenekesi olursunuz! Nerede dinlemeniz, nerede sınır çizmenizin ayrımı sadece eğitmenliğe değil, insan olmaya dairdir.

Yoga eğitmeni pembe gözlükleri olan sürekli gülen, sinirlenmeyen kişi değildir!

Bunu eskiden çok yaşardım. Ne zaman bir ortamda sinirlensem sen yoga eğitmeni değil misin neden sinirleniyorsun? diye üstüme gelirlerdi.  Sinirlenmenin, öfkelenmenin insan olmaya dair olduğunu unutmayın!

Yoga eğitmeni bilirkişi değildir!

Biliyorum öyleymişiz gibi algılanıyor ve insan olduğumuz gerçeğini önce biz unutuyoruz. Bilemediğiniz de bilmiyorum demekten çekinmeyin. Her şeyi bilmek zorunda değilsiniz, değiliz.

Yoga eğitmeni alan tutandır!

Bunu eğitimlerde çok söylerim.  Hoca matının üzerinde olduğunuz da herkesi görürsünüz: Farklı beden ve farklı hikayeleri.. Dolayısıyla amacınız bedenleri ya da hikâyeleri kendi istediğiniz şekle sokmak değil, oldukları gibi var olmaları için alan tutup, cesaret vermektir. Bunu da önce kendinize vererek yapabilirsiniz.

Yoga eğitmeni kendi üzerinde çalışan kişidir!

Ne uzmanız, ne de psikolog ama kendi hislerimizi anlamaya gönül veren adım adım yaklaşan ve fazla geldiğinde de uzaklaşan kişileriz. İnstagram’da  yoga pozlarını nasıl yaptığımızla ya da ne kadar eğlendiğimizle değil, bu yaşamda kendi hikâyemizi nasıl sahiplendiğimizle ilgilidir insan olma halimiz ve bu insan olma haline göre hocalığımız şekillenir.

Yoga eğitmeni kimdir?

Kendini geliştirmeye adayan, merak eden, araştıran, sorgulayan kişidir. Ne 200 saatlik programı bitirdiğinde, ne de 1000 ‘i geçen eğitimler aldığında oldum demez! Araştırmaya öğrenmeye devam eder, ilgisi değişir ama öğrenme aşkı, kendini anlama pratiği bitmez.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s