Corona Günlerinde Destek Kit’i

 

Hepimiz evlerde  belki de daha önce yaşamadığımız birçok duygu ile temas ediyoruz.  Bu sefer kaçacak yer de yok. Hepimiz evlere, sınırlı alanlara sıkıştık. Zaten sende, senin hücrende olan bilgileri kısaca hatırlatmak istedim.

Süreci daha kucaklayıcı bir halde geçirmek için tabiri caizse ziplenmiş destek ünitesi:

 1. Kabul: Yol, uzun hiçbir şey bir anda ortadan kalkıp, eski ‘sıradan’ hayatımıza geri dönmeyeceğiz. Durumu idrak edip, derin kabule geçmek tüm sürecin ilk adımı. Çok basit gibi zorluğu basitliğinden geliyor. Evet, şu an eski alıştığımız sohbetleri, buluşmaları, düzenleri yapamayacağız. Bunu ne kadar çabuk algılarsak, yeni süreçte kendi dengemizi o kadar kolaylıkla buluruz.

 

 1. Bırak dağınık kalsın:Her ne hissediyorsan, endişe korku, stres onu oradan çıkartma, düzeltme çabasını bırak. Evet yeni modern dünya seni iyileşmen gereken yanlış, hatalı olduğuna inandıracak ama bir şeyi sürekli düzeltme, çekiştirme hali onun ‘bozuk’ olduğunun algısının köklenmesinden gelir. Şu an her ne hissediyorsan, belirsizlik, korku, ‘hepsi’ ‘insan olma deneyiminin’ bir parçası. Sadece sana özgü değil. Unutma, gökyüzünde olan hiçbir hareketin sahibi gökyüzü değil. Yağmur, kar, kara bulutlar, hepsi yaşamın geçici hareketleri… Yağmurun yağıp, yağmaması senin kontrolünde değil.

 

 1. Kendine yaklaş: Gün içinde endişe, korku gibi hisleri hissetmeye başladığında hemen dikkatini  cep telefonuna/ televizyon vb’ine yöneltmek yerine olabildiğice hissettiğinin hissin, duygunun bedende nerede olduğunu fark etmek için zaman ver. Bedendeki hangi veriden bunun korku/endişe olduğunu düşünüyorsun? Burada birkaç nefes alıp ve veverip, dikkatini farkındalıkla başka şeye verebilir misin?

 

 1. Yavaşla: Şu an dünya olarak bunu idrak etmeye çalışıyoruz, yetişmen gereken hiçbir şey yok.

 

 1. Sessizlik: Gün içinde bir saat de olsa internet ve cep telofonsuz geçirdiğin zamanların olsun. Ve o bir saat yapmaktan keyif aldığın şeyle geçir: Çiçekler, dans, resim, müzik

 

 1. Paylaş: Hissettiğin hiçbir his yanlış değil. Yakın hissettiğin dostlarınla hissetlerini kalpten paylaşmaktan çekinme.

 

 1. Haber kısıtlaması: 7/24 haber kanallarını kontrol etmeyi bırak, sadece böyle korkuyu büyütürsün. Dünyayı o şekilde kurtaramazsın. Dünya tam şu an seninle başlıyor. Gün içinde kendine haber kanallarını izlemek ve kontorl etmek için kısıtlama getir.

 

 1. Kendini sev: Sürekli yemek yemeyi bırak. Bedenin evin. Son nefesini verenen kadar da seninle. Özenle, şefkatle besle, özenle her aç orada hissettiğin her şeye.

 

 1. Hareket:Evden oturduğun yerden kendini sakatlamadan küçük egzersizler yap.

 

 1. Meditasyon, dua :Kalbini ferahlatan hangi ritüellse her gün onu yapmaya başla.

 

 1. Denge: Dünya yeni bir süreçten geçiyor, yeni bir denge kuruluyor. Yeni dengenin kurulması için düşmek de var. Düşmek de dengeye dair.

 

 1. . Her sıkıştığında , her karıştığında.. Burnundan  derin bir  nefes al ve ağzından boşalt. Gün içerisinde her zihnin senaryolar içinde kapıldığında, bedenin o senaryoları gerçekmiş gibi yaptığında bunlara kapılmadan  nazikçe söyle: bilmiyorum. Belirsizliğin içinde tahminler yürütmeden şu an ve şimdi de olmayı seç.

 

 1. Şimdi: An ve be an her nefes bizi buraya /şimdiye davet ediyor. Pratik her nefeste yeniden başlıyor.

 

 1. Dinle: Birilerine bir şey sormasan önce kendi kalbini / bedeni dinle. Zaten her şey sen de mevcut. Dokunduğun  her şey sana bunu hatırlatmak için.

 

 1. Geçecek: Şu an her ne kadar durum sanki seneler boyunca devam edecek ve hiç bitmeyecek gibi gelse de bud a geçecek. Bir dön bak arkana neler geçti değil mi?

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s