Etiketler olmadan

akis

Doğduğun andan itibaren birçok sıfat yakıştırdılar sana!! Güzel, çirkin, şişman, zayıf, becerikli, beceriksiz…. Uzun bitmeyen liste.. Ve en tehlikelisi bize sunulan bu etiketlere inanmış, inanıyor olmamız.. Birileri beni çirkin bulduğumda kendimi çirkin bulmam ne ise, güzel bulduğunda kendimi güzel sanmam arasında HİÇBİR fark yok!!!

Eskiden beni dışarıdan iki çift güzel söz duymak nasıl da mutlu ederdi! Bazı günler kendimi o kadar yalnız hissederdim ki, kendime olan güvenimi hatırlatmaları için beğendiğim adamların ağzına bakardım! Ve onlar beni bir şey buldukları için kendimi öyle bulurdum. Çok uzun zaman beni onlar nasıl buluyorsa kendimi öyle buldum!  Sonra sihirli bir değnek geldi ve her şey değişti falan demeyeceğim! Soğan kopuğunu hassasiyetle soymayı öğrendim. Ve soydukça, daha derinime ulaşmaya başladım.

Artık birilerinin iki kelimesine çekilmiyorum, kendi toprağım da kökleniyorum.

Sana ait olmayan etiketleri taşımaktan yorulmadın mı? Gün içinde kendin hakkındaki fikrirlerin tam olarak yüzde kaçı senin ?

Ne zaman kendine ‘ben böyleyim’ dediğinde bir durup, sor kendine öyle mi gerçekten ? Bu kimin fikri? Bu durum, bu fikir, bu his sadece şu ana mı ait? Etiketlerini fark ettiğin her an bir nefes al! İnsanın kendi gerçeğini tanıma yolu hayat boyu devam ediyor ve bu yola her an başlamak da senin elinde..

…………………………………………………………………………………………………………..

Grup dersime gelenler bilirler ilk tanıştığım kişiye hep sorduğum birkaç soru vardır: İsminiz nedir ? İlk dersiniz mi? Bedeninizde hassasiyet hissettiğiniz bir yer var mı? Bunları ders sırasında kişiyi korumak ve birbirimize enerjitik olarak ısınmak için yapıyorum. Ve ilk tanıştığım bedene genelde ( sıradışı) bir durum olmadığı sürece dokunmuyorum ama ders boyu bedenini, beden dilini gözlemliyorum.
Geçen gün grup dersime, yen biri geldi. Ve aynı soruları  ona da sordum ve o an verdiği cevaplar ve beden dili  göğüs kafesimi sıkıştırdı! Haydi hayırlısı dedim içimden! Kadın, ‘pratiğim uzun zamandır var ve biliyorum’ diye bilgi verince hiçbir pozu da göstermeden devam ettim. Göz ucuyla kadını gözlemleyerek fark ettim ki, pratikte ilk zamanı aslında, bedeniyle iletişimi yok ama bildiğini söylediği için sınıfı durdurup pozu göstermeye de gitmedim. Bir an vardı. Kadın durdu! İyi misiniz dedim ? Evet, siz göstermediğiniz için yapamıyorum dedi! Tepki vermek için saniyem bile yok! Bedenimi yokladım, aslında öyle bir şey değil  dedim tam ( sanırım) Ve kadın biraz daha durup gitti! Kalsaydı, ona geniş geniş alan açmaya devam ederdim, gözlemlemeye devam ederek. Eğitmenlikte ilk yılım olsa hemen kendimi sevdirmeye giderdim. Ah aynı ilişkilerdeki gibi! Herkes beni sevsin 😅😅 Seneler önce hocam Zeynep Çelen’nin  söylediği  şu cümle aklıma geldi : ”İlişkilerde biter, tıpkı anne rahminde sağlıklı olmayanın düşmesi gibi” Bu cümleyi ilk duyduğumda ittirmeye çalıştığım, olsun diye savaş verdiğim bir ilişkim  vardı. Ve kendime bunu söyleyip duruyordum ama bittiğinde nasıl da canımın yandığını anlatamam. Yani bir kelimeyi sevdin diye hemen içşelleştirmen gerekmiyor, zaten hayat öğretecek sana. Ezberlemek ve içe inmesi aynı şeyler değil! Biri gerçek, diğeri mış gibi yapıyor.

Seninle aranda olan her şey bir ilişki! Dolayısıyla ikili ilişkilerdeki kendini sevdirme çaban  bitince ya da her tekiklenmende bunu fark edince hayatınızın her alanında değişim başlıyor! Benim de tam da böyle oldu!

Derslerde öğrencilerime bolca alan açmayı sevsem de biliyorum ki, bazılarına da bu iyi gelmeyecek! Bazıları sürekli hocanın pratik yapmasını isteyecek.Gayet olası ve olsun da ama ben de kalbime dokunan şekilde kendimi anlatmaya devam edeceğim 😊❤

Dolayısıyla kendinizi sevgilinize, eşinize, dostunuza beğendirip kendinizi sevdirme arzusu içindeyseniz bunu fark edip, o hisle (o boşlukla) kalmaya ne dersiniz? Kendinizi birilerine sevdirme çabası içindeyseniz, o çabayla kalın..

Bugün öğrendiğim ne varsa, o boşlukla kalabildiğim için geliyor.

Biraz canınız yanacak biliyorum birilerinin cümlesiyle toprağınızı yapmak yerine, kendi kalbinizle yapmak arasında kocaman bir fark var!

Etiketlerden bağımsız, sağlıklı kalpten iletişim kurmak mümkün ❤

Etiketler olmadan” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s